Kako da prepoznate bezbedan URL – Internet bezbednost
Često dobijamo sumnjive e-mailove sa zanimljivim naslovima i obećavajućim linkovima. No, pre nego što kliknete na bilo koji URL, važno je naučiti kako da procenite bezbednost web adrese.
Poslednje ažuriranje
2. novembar 2023.
Podeli
„Kliknite za najbržu dijetu!„, „Samo jedan klik do brze zarade!„, ili čak „Nasledili ste ogromnu sumu!„– zvuči poznato, zar ne? Čini se da skoro svaki dan dobijamo iste ili slične emailove, koji nas navode da kliknemo na određeni link, nakon čega ćemo navodno dobiti pristup nekom ekskluzivnom i korisnom sadržaju.
Ukoliko ste dobili link koji je neočekivan, odnosno koji niste tražili, najsigurnije je da pretpostavite ono najgore – čak iako znate, ili mislite da znate, pošiljaoca. Dakle, ako niste potpuno uvereni da je link bezbedan, nemojte kliknuti na njega!
Hakeri često koriste linkove da vas prevare, ukradu vaše podatke ili instaliraju malver. Ipak, uz nekoliko jednostavnih provera, možete razlikovati bezbedan URL od potencijalno opasnog. Evo kako to možete učiniti.
Proverite protokol: da li URL počinje sa „https“?
Protokol „https“ označava da je veza između vašeg uređaja i sajta šifrovana, što otežava hakerima da presretnu podatke koje unosite. Nasuprot tome, URL-ovi sa „http“ nisu šifrovani i mogu biti nesigurni, posebno ako unosite osetljive informacije poput lozinki ili brojeva kreditnih kartica.
Kako da prepoznate bezbedan protokol?
Proverite da li URL počinje sa „https://“.
Obratite pažnju na simbol katanca pored URL-a u browseru. Ako nedostaje, budite oprezni, čak i ako sajt deluje poznato.
Proverite SSL sertifikat
Ukoliko web sajt koristi HTTPS, proverite da li je SSL sertifikat validan . To možete učiniti tako što ćete kliknuti na ranije pomenuti simbol katanca u adresnoj traci i pregledati sve raspoložive detalje sertifikata. Uverite se da SSL sertifikat odgovara web sajtu koji posećujete, kao i da je izdat od strane relevantnog autoriteta (CA – certificate authority).
Hakeri često kreiraju lažne sajtove koji izgledaju kao legitimni tako što koriste slične nazive domena, poput „paypa1.com“ umesto „paypal.com“ ili „amaz0n.net“ umesto „amazon.com“. Cilj je da vas prevare da poverujete da ste na pravom sajtu.
Kako da prepoznate lažan domen?
Pročitajte URL pažljivo i obratite pažnju na neobične varijacije, poput dodatnih brojeva, slova ili znakova.
Proverite ekstenziju domena (.com, .net, .org) – često lažni sajt koristi neobičnu ekstenziju (npr. „.xyz“ ili „.info“).
Izbegavajte skraćene linkove bez provere
Skraćeni linkovi (poput bit.ly ili tinyurl) često sakrivaju originalni URL, što ih čini pogodnim za prevare. Klikom na ovakav link, možete biti preusmereni na zlonamerni sajt bez upozorenja.
Ako dobijete skraćeni link, koristite online alate za „proširivanje“ URL-a (poput CheckShortURL) kako biste videli gde vas vodi.
Izbegavajte klik na skraćene linkove u e-mailovima ili porukama od nepoznatih pošiljalaca.
Pazite na previše složene URL-ove
Zlonamerni URL-ovi često sadrže dugačke, zbunjujuće stringove karaktera koji izgledaju kao kod. Njihov cilj je da vas dezorijentišu i otežaju prepoznavanje pravog domena.
Legitiman URL obično je jednostavan i jasno navodi ime brenda ili usluge.
Ako URL sadrži previše brojeva, znakova ili besmislene reči, budite oprezni.
Instalirajte pouzdan antivirus
Ukoliko često primate sumnjive URL linkove, investirate u pouzdani antivirus i anti-malver alat koje ćete redovno ažurirati. Njihov posao je, između ostalog, da skeniraju web sajtove i da vas upozoravaju na potencijalne pretnje. Takođe, tu su dodatne i ekstenzije za pretraživač koje pored upozorenja, mogu i da jednostavno blokiraju sumnjiv sadržaj – i to ne samo sporni web sajt, već i pop-up prozore koje najčešće imitiraju reklame.
Potvrdite izvor slanja
Ukoliko ste dobili URL putem e-mail-a ili društvenih mreža, pre otvaranja budite potpuno sigurni da potiče iz pouzdanog izvora. Budite posebno oprezni sa raznim nagradnim igrama, akcijama, popustima, i generalno onim oglasima čiji sadržaj deluje previše dobro da bi bio stvaran ili, u najmanju ruku, besplatan.
Posebno vodite računa sa sajtovima koji traže osetljive lične podatke, ili imaju brojne iskačuće reklame koje možete čak i sasvim slučajno kliknuti. Ne zaboravite da i poznata lica, kao što su vaša porodica, prijatelji ili kolege mogu da vam slučajno prenesu opasne linkove prilikom prosleđivanja e-mailova. U tekstu Bezbednost na internetu – Kako se zaštititi od hakerskih napada? možete pronači praktilne savete za zaštitu svojih naloga i podataka.
Važno je da zapamtite da iako vam ovi koraci mogu pomoći da bolje procenite bezbednost URL -a, nijedan od navedenih metoda nije potpuno siguran. Nove vrste prevara se konstantno pojavljuju, tako da je od suštinskog značaja da ostanete stalno informisani o najnovijim onlajn bezbednosnim praksama. Ne zaboravite da čak i legitimne web adrese mogu biti ugrožene!
Da li ste ikada primetili da vam prodavnice predlažu proizvode kao da znaju šta vam treba? Ili da dobijete ponudu za tačno onaj artikal koji ste gledali prošle nedelje? To nije slučajnost – iza ovoga stoji veštačka inteligencija. AI se danas koristi u različitim vrstama prodaje, od velikih online trgovina do velikih brendova koji kombinuju online i offline iskustva.
Kada se veštačka inteligencija počela koristiti u komercijalne svrhe, nismo bili ni svesni koliki će imati uticaj na svet oko nas. Od ChatGPT alata koji generiše odgovore na naše upite, ova tehnologija se nastavila razvijati iz dana u dan.
Iako je potpuno uklanjanje spam poruka teško postići, postoje praktični koraci koji vam mogu pomoći da smanjite količinu neželjenih mailova i zaštitite se od potencijalnih prevara.